County and State Championships Qualifiers

Qualifications:

  1. Only qualifying times for the current GHSA Swim/Dive Meet Season in which Campbell participated are allowed.
  2. Only the lead on a relay may qualify for a County/State time.
  3. The first 50, 100, or 200 yards of a longer event may qualify for a County/State time. Example being a qualifying time achieved for the 200 Free while swimming the 500 Free.
  4. Only 4 (four) entries per event are allowed – typically the top four of that event.
  5. Only the ‘A’ relay swims in finals at the County Meet, however the ‘B’ relay is expected to return as alternates.  Only one qualifying relay per event is allowed at the State Meet.
  6. Alternates may be taken to the County/State Championships based on overall ability.
  7. Qualifiers for County/State who are not able to compete based on entry limits are still eligible for Lettering!

 

2017 – 2018 Qualifiers:

ONLY the TOP FOUR per event, based on availability, can swim at County/State!

State –

200 Medley Relay:  Girls, Boys

200 IM:  Luccas Shang, Grant Brown, Allison Vermaak

Diving:  Hunter Seibert

500 Free:  Clay Morgan

200 Free Relay:  Girls, Boys

100 Backstroke:  Allison Vermaak

100 Breaststroke:  Luccas Shang, Grant Brown

400 Free Relay:  Girls, Boys

County –

All Relays A/B:  Top 8 Based on Availability

200 Free:  Clay Morgan, Adam Ruehle, Gabriel Sanchez, Daniel Mitchell, Carter Best, Isabella Tenenbaum

200 IM:  Alex Eaton, Max Foley, Luccas Shang, Grant Brown, Madison Koenig, Isabella Tenebaum, Allison Vermaak, Zoe Song

50 Free:  Brooks Ruehle, Daniel Mitchell, Max Foley, Hauke Dell, Campbell Sisom, Allison Vermaak, Shadia Barrios, Jeniveve Vaia

Diving:  Hunter Seibert, Abi Koenig

100 Butterfly:  Luccas Shang, Mason Stockton, Campbell Sisom, Brooks Ruehle, Cayce Sherer, Alexis Williams, Lily Price

100 Free:  Luccas Shang, Clay Morgan, Brooks Ruehle, Daniel Mitchell, Hauke Dell, Allison Vermaak, Alexis Williams, Hannah Yahne

500 Free:  Clay Morgan, Alex Eaton, Adam Ruehle, Zoe Song, Isabella Tenenbaum

100 Backstroke:  Clay Morgan, Alex Eaton, Gabriel Sanchez, Andrew Herrmann, Adam Ruehle, Erica Drummond, Allison Vermaak

100 Breaststroke:  Max Foley, Luccas Shang, Grant Brown, Zoe Song, Madison Koenig, Katy Perkins, Annie Wright, Hannah Yahne

2016 – 2017 Qualifiers:

ONLY the TOP FOUR per event, based on availability, can swim at County/State!

State –

Boys 200 Medley Relay

Girls 200 Medley Relay

200 IM:  Luccas Shang, Grant Brown, Allison Vermaak

50 Free:  Mia Price, Alexis Williams

Diving:  Hunter Seibert

100 Free:  Luccas Shang

500 Free:  Clay Morgan

Boys 200 Free Relay

Girls 200 Free Relay

100 Back:  Maya Hughes

100 Breast:  Luccas Shang, Mia Price

Boys 400 Free Relay

Girls 400 Free Relay

County –

All Relays A/B:  Top 8 Based on Availability

200 Free:  Nico Luzum, Daniel Mitchell, Clay Morgan, Alex Eaton, Catherine Garmong, Sydney Reynolds, Gigi McGaughey, Zoe Song, Carter Best, Isabella Tenenbaum, Lily Price

200 IM:  Grant Brown, Luccas Shang, Alex Eaton, Mason Stockton, Madison Koenig, Zoe Song, Aarya Ramprasad, Isabella Tenenbaum, Sydney Reynolds, Allison Vermaak, Phoebe Lyons, Katy Perkins

50 Free:  Nico Luzum, Luccas Shang, Hauke Dell, Clay Morgan, Daniel Mitchell, Jeniveve Vaia, Mia Price, Madison Koenig, Maya Hughes, Cydney Abel, Allison Vermaak, Alexis Williams

Diving:  Hunter Seibert

100 Butterfly:  Grant Brown, Kellen Brown, Daniel Mitchell, Mason Stockton, Phoebe Lyons, Alexis Williams, Cydney Abel, Shadia Barrios, Lily Price, Mia Price, Sydney Reynolds, Gigi McGaughey

100 Free:  Nico Luzum, Luccas Shang, Hauke Dell, Clay Morgan, Daniel Mitchell, Kellen Brown, Mia Price, Shadia Barrios, Jeniveve Vaia, Allison Vermaak, Carter Best, Catherine Garmong, Zoe Song, Phoebe Lyons

500 Free:  Clay Morgan, Daniel Mitchell, Grant Brown, Alex Eaton, Kellen Brown, Gigi McGaughey, Zoe Song, Isabella Tenenbaum, Sydney Reynolds, Carter Best

100 Backstroke:  Nico Luzum, Alex Eaton, Mason Stockton, Kellen Brown, Maya Hughes, Phoebe Lyons, Zoe Song, Cydney Abel

100 Breaststroke:   Grant Brown, Luccas Shang, Mia Price, Alex Cross, Madison Koenig, Zoe Song, Nicola Smith, Annie Wright, Katy Perkins, Hannah Yahne

 

2015 – 2016 Qualifiers:

ONLY the TOP FOUR per event, based on availability, can swim at County/State!

State –

Boys 200 Med Relay:  Ben Kirk, Luccas Shang, Kyle Ganeriwal, Matt Evans

Girls 200 Med Relay:  Allison Vermaak, Mia Price, Maya Hughes, Jeniveve Vaia

200 Free:  Luccas Shang

200 IM:  Grant Brown, Luccas Shang, Sydney Reynolds, Allison Vermaak

50 Free:  Kyle Ganeriwal

Diving:  Hunter Seibert

100 Free:  Luccas Shang, Mia Price

500 Free:  Clay Morgan

Boys 200 Free Relay:  Kyle Ganeriwal, Ben Kirk, Matt Evans, Luccas Shang

Girls 200 Free Relay:  Jeniveve Vaia, Shadia Barrios, Sydney Reynolds, Mia Price

100 Back:  Maya Hughes, Allison Vermaak

100 Breast:  Grant Brown, Luccas Shang, Mia Price

Boys 400 Free Relay:  Kyle Ganeriwal, Matt Evans, Clay Morgan, Luccas Shang

Girls 400 Free Relay:  Catherine Garmong, Jeniveve Vaia, Maya Hughes, Sydney Reynolds

 

County –

200 Free:  Kellen Brown, Daniel Mitchell, Clay Morgan, Luccas Shang, Catherine Garmong, Gigi McGaughey, Sydney Reynolds, Isabella Tenenbaum, Leandra Wilder

200 IM:  Grant Brown, Alex Eaton, Luccas Shang, Madison Koenig, Sydney Reynolds, Nicola Smith, Allison Vermaak

50 Free:  Hauke Dell, Matt Evans, Kyle Ganeriwal, Ben Kirk, Shadia Barrios, Maya Hughes, Madison Koenig, Mia Price, Sydney Reynolds, Jeniveve Vaia

Diving:  Hunter Seibert

100 Butterfly:  Grant Brown, Kyle Ganierwal, Luccas Shang, Cydney Abel, Shadia Barrios, Maya Hughes, Madison Koenig, Gigi McGaughey, Mia Price, Sydney Reynolds, Jeniveve Vaia

100 Free:  Grant Brown, Hauke Dell, Alex Eaton, Kyle Ganeriwal, Ben Kirk, Nico Luzum, Clay Morgan, Luccas Shang, Catherine Garmong, Maya Hughes, Mia Price, Sydney Reynolds, Jeniveve Vaia, Allison Vermaak, Anne Louise Whatley, Leandra Wilder

500 Free:  Clay Morgan, Gigi McGaughey

100 Backstroke:  Kellen Brown, Alex Eaton, Ben Kirk, Daniel Mitchell, Clay Morgan, Cydney Abel, Madison Koenig, Maya Hughes, Allison Vermaak, Anne Louise Whatley

100 Breaststroke:   Grant Brown, Kyle Ganeriwal, Luccas Shang, Alex Cross, Madison Koenig, Katy Perkins, Mia Price, Nicola Smith, Annie Wright

All Relays:  Top 8 Based on Availability 

2014 – 2015 Season:

State Qualifiers:

Girls 200 Medley Relay – Maya Hughes, Mia Price, Jeni Vaia, Sydney Reynolds

200 IM – Sydney Reynolds

50 Free – Mia Price

Diving – Hunter Seibert, David Bullock, Addie Howser

100 Free – Mia Price

Boys 200 Free Relay – Kyle Ganeriwal, Ben Kirk, Nico Luzum, Jacobus Janse Van Rensburg

Girls 200 Free Relay – Jeni Vaia, Maya Hughes, Madison Koenig, Catherine Garmong

100 Back – Sydney Reynolds

Girls 400 Free Relay – Sydney Reynolds, Leandra Wilder, Catherine Garmong, Mia Price

County Qualifiers:

200 Free – Catherine Garmong, Gigi McGaughey, Kara Kanter, Leandra Wilder

200 IM – Grant Brown, Mia Price, Sydney Reynolds, Kara Kanter, Maya Hughes

50 Free – Jacobus Janse Van Rensburg, Kyle Ganeriwal, Will Wright, Ben Kirk, Grant Brown, Maya Hughes, Catherine Garmong, Jeni Vaia, Mia Price, Madison Koenig, Sydney Reynolds

Diving – Hunter Seibert, David Bullock, Addie Howser

100 Butterfly – Kyle Ganeriwal, Grant Brown, Cydney Abel, Jeni Vaia, Mia Price, Madison Koenig, Hannah Caldwell-Smolinski

100 Free – Jacobus Janse Van Rensburg, Grant Brown, Kyle Ganeriwal, Catherine Garmong, Sydney Reynolds, Mia Price, Jeni Vaia, Maya Hughes

500 Free – Grant Brown, Jacobus Janse Van Rensburg, Sydney Reynolds, Gigi McGaughey

100 Backstroke – Ben Kirk, Madison Koenig, Maya Hughes, Cydney Abel, Sydney Reynolds

100 Breaststroke – Will Wright, Grant Brown, Mia Price, Alex Cross, Madison Koenig, Nicola Smith, Tiffany Mott

All Relays – Top 8 Based on Availability

2013 – 2014 Season:

State Qualifiers:

Boys 200 Medley Relay – Cody Kanter, Devin Alexander, Dalton Isley, Jacobus Janse Van Rensburg

Girls 200 Medley Relay – Sydney Reynolds, Alex Cross, Savannah Sheats, Catherine Garmong

Diving – David Bullock, Dalton Isley, Delanie Turner, Addie Howser

100 Fly – Cody Kanter

100 Free – Cody Kanter, Mia Price

Boys 200 Free Relay – Cody Kanter, Micah Hayden, Kyle Ganeriwal, Jacobus Janse Van Rensburg

Girls 200 Free Relay – Sydney Reynolds, Savannah Sheats, Maya Hughes, Mia Price

100 Back – Cody Kanter

Boys 400 Free Relay – Micah Hayden, Devin Alexander, Kyle Alexander, Cody Kanter

Girls 400 Free Relay – Sydney Reynolds, Maya Hughes, Savannah Sheats, Mia Price

County Qualifiers:

200 Free – Micah Hayden, Devin Alexander, Sydney Reynolds, Savannah Sheats, Kara Kanter, Leandra Wilder

200 IM – Kyle Ganeriwal, Matthias Wilder, Mia Price, Sydney Reynolds, Kara Kanter, Savannah Sheats

50 Free – Jacobus Janse Van Rensburg, Kyle Ganeriwal, Cody Kanter, Dalton Isley, Maya Hughes, Catherine Garmong, Mia Price, Cydney Abel, Sydney Reynolds

Diving – Dalton Isley, David Bullock, Delanie Turner, Addie Howser

100 Butterfly – Cody Kanter, Devin Alexander, Dalton Isley, Mia Price, Cydney Abel, Savannah Sheats

100 Free – Cody Kanter, Devin Alexander, Micah Hayden, Jacobus Janse Van Rensburg, Dalton Isley, Kyle Ganeriwal, Catherine Garmong, Sydney Reynolds, Mia Price, Savannah Sheats Maya Hughes

500 Free – Micah Hayden

100 Backstroke – Cody Kanter, Ben Kirk, Dalton Isley, Maya Hughes, Sydney Reynolds

100 Breaststroke – Devin Alexander, Matthias Wilder, Cody Kanter, Mia Price, Alex Cross, Tiffany Mott

All Relays – Top 8 Based on Availability

2012 – 2013 Season:

State Qualifiers:

100 Backstroke – Cody Kanter

100 Butterfly – Cody Kanter, Dalton Isley

50 Free – Aubrey Sims

200 Free – Cody Kanter

200 IM – Savannah Price, Cody Kanter

100 Breast – Savannah Price

Diving – Dalton Isley, David Bullock

Boys 200 Medley Relay – Cody, Matthias, Dalton, Aubrey

Boys 200 Free Relay – Aubrey Sims, Micah Hayden, Dalton Isley, Cody Kanter

Girls 200 Free Relay – Chandler Annesi, Leandra Wilder, Savannah Sheats, Savannah Price

County Qualifiers:

200 Medley Relay – (Top 4)

200 Free – Aubrey Sims, Cody Kanter, Devin Alexander, Savannah Sheats, Chandler Annesi, Leandra Wilder

200 IM – Aubrey Sims, Micah Hayden, Chandler Annesi, Savannah Price, Kyle Ganeriwal

50 Fee – Aubrey Sims, Derek Collins, Devin Alexander, Micah Hayden, Dalton Isley, Kate Austin, Savannah Price

Diving – David Bullock, Dalton Isley, Delanie Turner, Addie Howser

100 Butterfly – Andy Mott, Devin Alexander, Micah Hayden, Savannah Price, Aubrey Sims, Savannah Sheats, Dalton Isley

100 Free – Aubrey Sims, Derek Collins, Micah Hayden, Cody Kanter, Devin Alexander, Dalton Isley, Kate Austin, Savannah Sheats

500 Free – Micah Hayden

200 Free Relay – (Top 4)

100 Backstroke – Andy Mott, Cody Kanter

100 Breaststroke – Cody Kanter, Devin Alexander, Savannah Price, Matthias Wilder

400 Free Relay – (Top 4)

2011 – 2012 Season:

State Qualifiers:

Girls 200 Medley Relay – Savannah Price, Maggie Adams, Morgan Lehr, Whitley Wilson

200 Free – Morgan Lehr

200 IM – Cody Kanter, Savannah Price, Morgan Lehr

Diving – Dalton Isley

100 Fly – Cody Kanter

100 Free – Morgan Lehr

500 Free – Morgan Lehr

Boys 200 Free Relay – Cody Kanter, Andy Mott, Dalton Isley, Aubrey Sims

Girls 200 Free Relay – Savannah Price, Mallory Frost, Whitley Wilson, Morgan Lehr

100 Back – Cody Kanter

Girls 400 Free Relay – Morgan Lehr, Mallory Frost, Whitley Wilson, Savannah Price

County Qualifiers:

200 Medley Relay – (Top 4)

200 Free – Micah Hayden, Morgan Lehr

200 IM – Cody Kanter, Devin Alexander, Matthias Wilder, Savannah Price, Chandler Annesi

50 Free – Aubrey Sims, Dalton Isley, Andy Mott, Roderick Jackson, Morgan Lehr, Savannah Price

Diving – Dalton Isley, Ethan Henninger, Delanie Turner, Addie Howser

100 Fly – Cody Kanter, Andy Mott, Savannah Price, Morgan Lehr

100 Free – Cody Kanter, Roderick Jackson, Aubrey Sims, Micah Hayden, Morgan Lehr, Savannah Price

500 Free – Morgan Lehr

200 Free Relay – (Top 4 Swimmers)

100 Back – (Andy Mott, Cody Kanter)

100 Breast – Savannah Price

400 Free Relay – (Top 4)

2010 – 2011 Season:

State Qualifiers:

Boys 200 Medley Relay – Sam Wilgus, Blake Hoover, Cody Kanter, Park Seagraves

Girls 200 Medley Relay – Savannah Price, Jeri Wheeler, Morgan Lehr, Mallory Frost

200 Free – Morgan Lehr

200 IM – Cody Kanter, Savannah Price

50 Free – Sam Wilgus, Park Seagraves

100 Free – Sam Wilgus, Park Seagraves, Morgan Lehr

100 Fly – Sam Wilgus, Savannah Price

500 Free – Cody Kanter, Morgan Lehr

Boys 200 Free Relay – Park Seagraves, Blake Hoover, Cody Kanter, Sam Wilgus

Girls 200 Free Relay – Morgan Lehr, Whitley Wilson, Mallory Frost, Savannah Price

100 Back – Sam Wilgus

County Qualifiers:

200 Medley Relay – (Top 4)

200 Free – Park Seagraves, Aubrey Sims, Morgan Lehr

200 IM – Park Seagraves, Blake Hoover, Cody Kanter, Savannah Price

50 Free – Park Seagraves, Sam Wilgus, Morgan Lehr, Savannah Price

Diving – Delanie Turner

100 Fly – Cody Kanter, Andy Mott, Sam Wilgus, Savannah Price, Morgan Lehr

100 Free – Park Seagraves, Sam Wilgus, Morgan Lehr, Savannah Price

500 Free – Cody Kanter, Savannah Price, Morgan Lehr

200 Free Relay – (Top 4)

100 Back – Sam Wilgus, Andy Mott, Savannah Price

100 Breast – Blake Hoover, Jeri Wheeler, Savannah Price

400 Free Relay – (Top 4)

2009 – 2010 Season:

State Qualifiers:

Girls 200 Medley Relay – Margaret Tikhonovsky, Jeri Wheeler, Savannah Price, Morgan Lehr

200 IM – Savannah Price

50 Free – Sam Wilgus

100 Fly – Sam Wilgus, Savannah Price

100 Free – Sam Wilgus

Boys 200 Free Relay – Park Seagraves, Blake Hoover, Nuwan Perera, Kirill Makarenko, Sam Wilgus

Girls 200 Free Relay – Margaret Tikhonovsky, Mallory Frost, Morgan Lehr, Savannah Price, Melissa Denis

Boys 400 Free Relay – Park Seagraves, Kirill Makarenko, Vincent Philippe, Sam Wilgus

Girls 400 Free Relay – Savannah Price, Mallory Frost, Margaret Tikhonovsky, Morgan Lehr, Melissa Denis

County Qualifiers:

200 Medley Relay – (Top 4)

200 Free – Park Seagraves, Vincent Philippe, Savannah Price, Jamie Rubel

200 IM – Nuwan Perera, Blake Hoover, Park Seagraves, Margaret Tikhonovsky, Savannah Price, Melissan Denis

50 Free – Sam Wilgus, Kirill Makarenko, Park Seagraves, Nuwan Perera, Blake Hoover, Morgan Lehr, Margaret Tikhonovsky, Savannah Price

100 Fly – Sam Wilgus, Vincent Philippe, Andy Mott, Savannah Price, Sierra Thompson

100 Free – Park Seagraves, Sam Wilgus, Kirill Makarenko, Nuwan Perera, Vincent Philippe, Morgan Lehr, Margaret Tikhonovsky, Savannah Price

500 Free – Vincent Philippe, Savannah Price

200 Free Relay – (Top 4)

100 Back – Andy Mott, Vincent Philippe, Margaret Tikhonovsky

100 Breast – Blake Hoover, Jeri Wheeler, Savannah Price

400 Free Relay -(Top 4)

2008 – 2009 Season:

State Qualifiers:

Boys 200 Medley Relay – Nuwan Perera, Blake Hoover, Sam Wilgus, Reid Seagraves

50 Free – Reid Seagraves, Sam Wilgus

100 Fly – Sam Wilgus

100 Free – Reid Seagraves

Boys 200 Free Relay – Sam Wilgus, Kirill Makarenko, Park Seagraves, Reid Seagraves

Girls 200 Free Relay – Melissa Denis, Cayce Hoover, Mallory Frost, Morgan Lehr

400 Free Relay – Kirill Makarenko, Nuwan Perera, Park Seagraves, Blake Hoover

County Qualifiers:

Boys 200 Medley Relay – Nuwan Perera, Blake Hoover, Sam Wilgus, Reid Seagraves

Girls 200 Medley Relay – Hayley Granger [Mallory Frost], Jeri Wheeler, Melissa Denis, Molly McMullen

200 Free – Park Seagraves, Morgan Lehr, Rachel Wilson

200 IM – Reid Seagraves, Nuwan Perera, Blake Hoover, Morgan Lehr

50 Free – Reid Seagraves, Nuwan Perera, Sam Wilgus, Kirill Makarenki, Cayce Hoover, Carson Cash

100 Fly – Nuwan Perera, Sam Wilgus, Kirstyn Smith, Morgan Lehr

100 Free – Reid Seagraves, Nuwan Perera, Sam Wilgus, Kirill Makarenko, Morgan Lehr

Boys 200 Free Relay – Sam Wilgus, Kirill Makarenko, Park Seagraves, Reid Seagraves

Girls 200 Free Relay – Melissa Denis, Cayce Hoover, Mallory Frost, Morgan Lehr

100 Back – Blake Hoover, Mallory Frost

100 Breast – Blake Hoover, Jeri Wheeler, Rachel Wilson

Boys 400 Free Relay – Nuwan Perera, Kirill Makarenko, Jorge Santander, Marcus Papetti

400 Free Relay –Morgan Lehr, Mallory Frost, Melissa Denis, Cayce Hoover